Akcesoria rowerowe - wybierz na Ceneo.pl

piątek, 25 września 2020

Popularne grzyby jadalne w polskich lasach



Grzyby to znany i popularny składnik wielu dań i potraw, często przygotowywany jest z jajecznicą lub jako dodatek do zup a nawet jako przyprawa. Na grzyby wybieramy się nie tylko po to by je skonsumować choć pewnie jest to głównym celem ale również dla satysfakcji oraz odetchnięcia od zgiełku zatłoczonego miasta a nawet chwili spokoju jaki znajdziemy w lesie.

Rodzajów grzybów tych jadalnych jak i tych trujących jest tak dużo że trudno je wszystkie zliczyć. W niniejszym wpisie opiszę kilkanaście jadalnych grzybów, tych najbardziej popularnych, które możemy zbierać i jeść bez obaw o zatrucie. 

Przydatne:

Mapa występowania grzybów w Polsce.

Atlas grzybów.

Kulinarnie:

Jak suszyć grzyby.

Jak Jak marynować grzyby.

Jak mrozić grzyby.

Grzyby jadalne to grzyby które produkują jadalne owocniki które po zjedzeniu nie wpływają negatywnie na stan zdrowia człowieka. Grzyby przeważnie zbierane są z terenów dzikich a tylko niektóre są uprawiane. Grzyby są cenione w kuchni ze względu na swoje wartości odżywcze oraz walory smakowe zawierają witaminy z grupy B, D, E, sole mineralne, związki potasu i żelaza, cynk, jod.

Na wstępie:

Pamiętaj jednak że z grzybami nie ma żartów i jeżeli nie posiadasz wiedzy na ich temat lepiej ich nie zbierać i nie jeść, jeżeli nie wiesz czy dany grzyb jest jadalny lepiej zapytać kogoś doświadczonego lub zasięgnąć informacji na jego temat.

Jakie wyróżniamy popularne grzyby jadalne:

Obecnie w Polsce do obrotu dopuszczonych jest 44 gatunki grzybów jadalnych, choć jest ich znacznie więcej. Poniżej kilka tych najbardziej znanych i często zbieranych.

Koźlarz babka ( z łac. leccinum scabrum ) wszystkie odmiany

Koźlarz babka to grzyb popularnie zwany Kozakiem czy Koźlakiem, rośnie często w okolicach brzozy. jego kapelusz jest duży a w środku znajduje się bardzo smaczny miąższ z tego względu często i chętnie jest poszukiwany i zbierany. Trzon jednak nie nadaje się do jedzenia jest włóknisty i sztywny.

Koźlarz babka lubi rosnąć w okolicach drzew brzozy w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, spotyka się go również w ogrodach i parkach. Koźlarz babka występuje często od lipca do października.


Borowik szlachetny ( z łac. Boletus edulis ) tzw. prawdziwek, wszystkie odmiany.

Borowik szlachetny jest jednym z najchętniej zbieranych grzybów w polskich lasach ze względu na walory smakow., Borowik szlachetny doskonale nadaje się do gotowania, smażenia, suszenia. Borowiki można znaleźć w lasach iglastych, liściastych i mieszanych ale z przewagą sosen i świerków, często rośnie na obrzeżach przy leśnych drogach gdyż prawdziwki te lubią dobrze oświetlone miejsca.

Borowik szlachetny występuje od czerwca czasem aż do końca listopada.

Koźlarz czerwony (z łac. Leccinum rufum ) wszystkie odmiany.

Koźlarz czerwony to grzyb równie często zbierany, posiada bardzo dobre walory smakowe i jest bogaty w białko i węglowodany. Koźlarz czerwony często rośnie pod osiką można go znaleźć w lasach iglastych, liściastych i mieszanych ale również przy pojedynczych przydrożnych drzewach.


Maślak ziarnisty ( z łac. Suillus granulatus ).

Maślak ziarnisty to jednym z najbardziej popularnych grzybów i często występuje w polskich lasach iglastych głównie sosnowych ale również mieszanych, można go spotkać na obrzeżach lasów często rośnie w gęstej trawie, maślak wybiera miejsca raczej bardziej naświetlone czyli przy drogach leśnych i polankach.

Maślak występuje od lipca do października.


Maślak zwyczajny ( z łac. Suillus luteus )

Maślak zwyczajny to kolejny bardzo popularny grzyb jadalny polskich lasów, można go spotkać w lasach iglastych z przewagą sosen gdyż grzyb ten jest bardzo przywiązany do tych drzew. Maślak zwyczajny ma ogólne zastosowanie w kuchni można go marynować, gotować, dusić lub smażyć.


Maślak żółty (z łac. Suillus grevillei )

Maślak żółty to dość oryginalny grzyb z rodziny Maślaków. Można go rozpoznać po jego charakterystycznym żółtawym kapeluszu przechodzącym na czerwonawy kolor ku środkowi. Maślak żółty rośnie przeważnie w górskich lasach mieszanych, często wyrasta pod modrzewiami i tu spotkamy go najczęściej. Maślak żółty ma ogólne zastosowanie w kuchni, można marynować, gotować, smażyć i suszyć.


Podgrzybek brunatnyXerocomus badius)

Podgrzybek brunatny to często i chętnie zbierany grzyb w polskich lasach, posiada bardzo dobre walory smakowe w kuchni często stosuje się go do zapiekanek, pizzy bądź pierogów ze względu na jego delikatny smak. Rodzaj tego grzyba rośnie raczej w lasach iglastych sosnowych jak i świerkowych ale można go spotkać również w lasach mieszanych z przewagą drzew iglastych.


Grzybów jadalnych jest oczywiście znacznie więcej w tym wpisie spis tylko tych najbardziej popularnych które najczęściej się zbiera.

Jak rozpoznać grzyby jadalne:

Grzyby jadalne choć nie wszystkie oczywiście posiadają pod kapeluszem charakterystyczną siateczkę która po naciśnięciu palcem robi się sina. Jeżeli po naciśnięciu palcem siność po chwili nie wystąpi to z pewnością grzyb nie jest jadalny.

Grzyby jadalne w smaku są lekko słodkie a grzyby trujące są gorzkie można do wyczuć ugryzając kawałek grzyba i sprawdzając językiem, pamiętaj aby ugryziony kawałek zawsze wypluć. Jeżeli grzyb będzie gorzki to z pewnością nie jest jadalny.

Pamiętaj!

Jeżeli nie jesteś pewny czy grzyb którego znalazłeś jest jadalny czy też nie to nie zbieraj go. W razie jakich kol wiek wątpliwości lepiej poradzić się kogoś kto ma wiedzę lub tej wiedzy zasięgnąć z grzybami nie ma żartów gdyż te trujące mogą zagrozić nawet życiu.

Kiedy wybierać się na grzyby:

Najlepszą porą roku na grzybobranie jest przełom lata i jesieni o tej porze roku przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z pewnością znajdziemy sporo grzybów. Grzyby lubią wysoką temperaturę i deszczowe dni po takim połączeniu pogody warto udać się na grzyby.

Najlepiej jest kiedy w dzień pada a w nocy jest ciepło wtedy grzyby mają bardzo sprzyjające warunki. Niektórzy grzybiarze mówią nawet że grzyby lepiej rosną w nocy, dlatego po deszczowych dniach i ciepłej nocy warto do lasu wybrać się już z samego rana, da nam to szanse na lepsze zbiory oraz wyprzedzi innych grzybiarzy :)

Na grzyby można się również wybrać wiosną i latem, na wiosnę pojawiać zaczynają się niektóre gatunki podgrzybków a latem można zbierać maślaki i borowiki. Warto więc nawet w lato podczas wypraw do lasu poszukać grzybów a tym bardziej kiedy warunki pogodowe będą sprzyjające.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz