Akcesoria rowerowe - wybierz na Ceneo.pl

niedziela, 13 września 2020

Jak zachować się w lesie

Las co powinniśmy wiedzieć, Jak zachować się w lesie

Lasy od wieków służą człowiekowi oraz zwierzętom je zamieszkującym. Lasy służą jako schronienie, pożywienie, zapewniają opał oraz cenne drewno które stosowane jest do produkcji wielu wyrobów. Wybierając się do lasu czy to na wycieczkę rowerową czy spacer a może tylko na grzyby powinniśmy posiadać choć by podstawową wiedzę na jego temat.

W niniejszym wpisie kilka porad jak należy zachowywać się w lesie, czego należy przestrzegać i do czego się stosować. Pamiętajmy jednak że w lesie jesteśmy gośćmi i zawsze powinniśmy to miejsce zostawić takim jakie zastaliśmy.

Na wstępie jednak ważna informacja, wybierając się do lasu w konkretne miejsce lub trasę rowerową warto wcześniej sprawdzić na mapach to miejsce, przejezdność i dostępność dróg bądź ścieżek rowerowych. Warto również sprawdzić samą okolicę w którym miejscu znajdują się np. sklepy lub jak daleko będziemy mieli do najbliższego miasta bądź wioski.

Jak zachowywać się w lesie:

Śmieci:

Jest to pierwsza pozycja w niniejszym wpisie i też nie bez powodu. Wyrzucanie śmieci w lesie gdziekolwiek jest kompletnym brakiem poszanowania dla przyrody. Pewnie każdy z was nieraz spotkał w lesie leżące worki ze śmieciami, plastikowe butelki, gruz a nawet złom czy stare opony.

Plastikowe butelki, folia, opony i inne śmieci rozkładają się w lasie przez bardzo długi okres czasu niszcząc cały ekosystem.

Sam bardzo nie lubię tego typu widoków a nawet zdarzyło mi się pogonić kogoś widząc jak wyrzuca coś w lesie :) W lasach również są kosze na śmieci i jest ich całkiem sporo, zawsze lepiej schować papierek po batoniku do kieszeni i wyrzucić w odpowiednim do tego celu miejscu, do czego każdego zachęcam :)

Pamiętaj papierek po batoniku można schować gdziekolwiek, plastikową butelkę również, często przecież mamy ze sobą plecak czy sakwę na rowerze a nawet koszyk na bidon. Szklana butelka wyrzucona w lesie może skupić promienie słoneczne a tym doprowadzić nawet do pożaru.

Warto więc śmieci wyrzucać w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Ogień w lesie:

Ogień w lesie to największe zagrożenie głównie w upalne suche dni, często obserwuje się lasy z wież obserwacyjnych aby w razie pożaru szybko można było zareagować i ugasić pożar nim się rozprzestrzeni. Niestety często zdarza się że że przyczyną pożaru było nieodpowiednie zachowanie człowieka.

Pamiętaj:

Nigdy nie rozpalaj ogniska w lesie, jest to zabronione przez samo prawo. Jeżeli palisz papierosy to zwróć szczególną uwagę na dokładne zagaszenie niedopałka a najlepiej zmoczyć go wodą bądź odrobiną napoju. Podczas odpalania papierosa zapałkami również sprawdź czy wyrzucona zapałka nie tli się jeszcze.

Jeżeli zauważysz pożar w lesie natychmiast poinformuj Nadleśnictwo, Straż Pożarną, Policję lub po prostu zadzwoń na numer alarmowy, czas gra bardzo dużą rolę, gdy w porę zareagujesz pożar nie rozprzestrzeni się bardzo.

Hałas w lesie:

Każdego rodzaju hałas w lesie jest bardzo niewskazany czy to głośna muzyka, krzyki. Las to nie tylko miejsce wypoczynku, relaksu czy zbierania grzybów, las to przede wszystkim dom dla zwierząt je zamieszkujących, zwierzęta te potrzebują ciszy i spokoju a my starajmy się im to zapewnić. 

Po prostu nie słuchaj muzyki na pełny regulator, zawsze możesz użyć słuchawek, staraj się nie krzyczeć po prostu nie hałasować.

Dokarmianie zwierząt:

Często na wyprawę czy wycieczkę do lasu zabieramy ze sobą sporą ilość żywności i nie raz tej żywności nie skonsumujemy. Nie zostawiaj żywności w lesie myśląc że do dobrze dla zwierząt, jest wręcz przeciwnie, zwierzyna zamieszkująca las nie jest przystosowana do trawienia żywności przetwarzanej chemicznie. Nasze jedzenie nie jest zdrowe dla zwierząt.

Stosujmy się do zaleceń które są na tabliczkach:

Las jest całkiem dobrze oznakowany, drogami, ścieżkami rowerowymi, znakami oraz innymi tabliczkami i oznaczeniami. Jeżeli zobaczysz tabliczkę "Teren prywatny, wstęp wzbroniony" starajmy się odejść i nie wchodzić w takie miejsce nawet jeżeli nie jest ogrodzone i nikogo nie ma.

Ten rodzaj tabliczki oznacza że to teren prywatny może nieogrodzona działka a może czyś kawałek ziemi, nie naruszajmy czyjejś prywatności. W lasie drogi oraz ścieżki rowerowe często są oznakowane starajmy się poruszać w lesie względem nich a nigdy się nie zgubimy.

Często w lasach tuż przed wjazdem jest tablica z mapą terenu, czy zwierzyną występująca w tym konkretnym rejonie. Zawsze warto zapoznać się z tablicami informacyjnymi.



Szanuj zieleń:

Starajmy się nie niszczyć drzew łamiąc je, bądź wyrywając krzaki czy rośliny ze ściółki. Nie raz widziałem że ktoś podczas zbierania jagód zostawiał wyrwane krzaki bądź inne rośliny a nawet wyrwane całe korzenie czy połamane gałęzie drzew. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Staraj się szanować zieleń i przyrodę która otacza nas w lesie, nie niszcz, nie łam drzew bez potrzeby.

Zbieranie grzybów:

Grzyby zawsze zbieraj z głową, jeżeli nie posiadasz wiedzy w tym kierunku lepiej kogoś zapytać lub się dokształcić z grzybami nie ma żartów a zjedzenie trującego grzyba może naprawdę źle się skończyć.

Zbierając grzyby pamiętaj by grzyba wykręcić delikatnie z podłoża wraz z korzeniem a nie ucinać go nożem. Zostawienie korzenia spowoduje gnicie a tym uszkadzanie grzybni. Zbierając grzyby staraj się również nie łamać krzaków i drzew aby dostać się do znalezionego grzyba często wystarczy zieleń odgarnąć ręką.

Leśne okolice Lublińca, Grzyby


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz