Akcesoria rowerowe - wybierz na Ceneo.pl

środa, 30 września 2020

Sarny w lesie



Sarny to jedne z najbardziej popularnych ssaków w polskich lasach. Jest zwierzęciem należącym do rodziny jeleniowatych.Występują niemal w całym naszym kraju a występuje ich ponad 765 tysięcy. Największe siedliska saren znajdują się na Dolnym Śląsku oraz Pomorzu Zachodnim.

Sarna europejska bo tak brzmi pełna nazwa tego ssaka zamieszkuje głównie lasy liściaste oraz mieszane ale można ją spotkać również w lasach iglastych. Sarny w górach wstępują nie wyżej niż do 2400 metrów n.p.m. 

W naszym kraju sarny występują bardzo licznie i dość często można natrafić na ich obecność w lasach oraz na leśnych polankach czy łąkach. Sarna to dość płochliwe zwierze i na widok człowieka prawie zawsze ucieka, nigdy nie atakuje. 

Sarna wygląd:

Sarna posiada dość smukłą budowę ciała, długą szyję oraz charakterystycznie ubarwioną sierść o kolorze brązowo miedzianym. Futro sarny zmienia się kolorystycznie wraz z nadejściem zimy na jasno brązowy czy szarożółty a wraz z latem na ciemnobrązowy. 

Dorosły osobnik osiąga wzrost w kłębie około 60 - 90 cm a ciało osiąga długość od 95 - 140 cm. Waga sarny to od 15 do 35 kg ale zdarzają się osobniki przekraczające wagę 35 kg. Sarny posiadają mały ogon o długości około 2 cm. Sarny mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu i węchu.

Sarna samica jest potocznie nazywana kozą a samiec rogaczem, jelonkiem a czasem wśród myśliwych sarniak. Młode sarny to koźlęta. Samca sarny od samicy bardzo łatwo odróżnić gdyż tylko samiec posiada poroże które osiąga maksymalną długość do 30 cm, poroże służy do obrony i walk godowych.

Poniżej na zdjęciu samiec sarny.

Sarna

Sarny wiosną aż do jesieni żywią się różnego rodzaju trawą i roślinnością w okresie jesienno zimowym pożywieniem są pędy roślin czy krzewów, żołędzie, orzechy, mimo trudnych warunków zimowych sarny zawsze znajdują pożywienie oraz są dokarmiane w paśnikach.

Długość życia sarny trudno określić z uwagi na polowania oraz liczność innych drapieżników polujących na sarny ale zazwyczaj dożywają od 8 - 12 lat a niektóre osobniki dożywają nawet 18 lat.

Rozmnażanie:

Sarny rozmnażają się w okresie letnim wtedy dochodzi do zapłodnienia a ciąża trwa około 10 miesięcy w tym czasie sarna wyszukuje odosobnionego miejsca w którym nastąpią narodziny. Sarna rodzi 1 do 3 młodych koźląt które na początku zostają w ukryciu. Młode sarny pierwszy pokarm roślinny zaczynają spożywać w drugim tygodniu życia.

Sarna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz